Oddíl gymnastiky Univerzity Palackého v Olomouci

Sportovní gymnastika

Všeobecná gymnastikaÚvodní stránkaObecné informaceRozvrh hodinTrenéřiO gymnastice

Sportovní gymnastika - obecné informace

Sportovní gymnastika se řadí mezi technicko-estetické sporty. Vyznačuje se velmi pestrým a rozsáhlým pohybovým obsahem. Muži cvičí na šesti různých nářadích (prostná, kůň na šíř, kruhy, přeskok, bradla, hrazda) a ženy na čtyřech (přeskok, bradla o nestejné výši žerdí, kladina, prostná). Cvičení na každém z nich vyžaduje dokonalé ovládání těla, sílu, koordinaci, pohyblivost a vytrvalost.

Závodníci na jednotlivých nářadích předvádějí sestavy, za které jsou hodnoceni známkami. O vítězi rozhoduje nejvyšší součet známek. Soutěže jsou rozděleny do 3 základních typů (jednotlivá nářadí, víceboj jednotlivců a víceboj družstev.

Prostná - Sestavy tvoří kombinace dynamických (např. přemety, salta, akrobatické skoky) a statických cvičebních tvarů (např. stoj na rukou, rovnovážné prvky) spojené v harmonický celek. Sestavy žen jsou, na rozdíl od mužů, doprovázeny hudebním doprovodem.

Kůň našíř - Sestava je charakteristická plynule na sebe navazujícími točivými a kyvadlovými pohyby (např. stříže, kola, přechody, stojky), přičemž se postupně využívá všech částí koně.

Kruhy -. Sestavy obsahují cvičební tvary vyžadující sílu, přesnost a rovnováhu. Gymnasté musí zvládnout různé kombinace kmihů, silových výdrží a vedených pohybů zakončené akrobatickým seskokem.

Přeskok - nářadí tvoří přeskokový stůl, odrazový můstek a poskoková plocha. Přeskok začíná rozběhem, pokračuje odrazem nohou z můstku, odrazem rukou z nářadí a končí doskokem. Hodnotí se zejména rychlost, výška skoku, celková dynamičnost a složitost přeskoku, stejně jako přesnost a držení těla v doskoku.

Bradla - Sestavy obsahují zejména švihové prvky prováděné pod žerděmi, nad nimi a přechody mezi nimi.Hrazda - Sestava se skládá ze švihových prvků, z točů, veletočů (vpřed, vzad), a později i různých letových prvků (salto)prováděné kolem žerdě v různých hmatech tak, aby se předvedly všechny možnosti nářadí

Kladina

Nářadí tvoří břevno dlouhé 500 cm a široké 10 cm, umístěné ve výšce 125 cm nad zemí. Sestavy obsahují akrobatické cvičební tvary (především skoky a převraty) a taneční prvky, obraty a vlny trupem. Je vyžadována různorodost rytmu a tempa a využití všech možností cvičení na kladině, kreativní choreografie (originální skladbou zařazených prvků) a osobitý styl, který vyjadřuje osobnost a morfologický typ závodnice.

Bradla o nestejné výši žerdí

Nářadí tvoří konstrukce spojující dvě žerdě ve výšce 155 cm a 235 cm. Obsahem sestav sou obdobně jako na mužské hrazdě švihové prvky, obraty a letové prvky prováděné v blízkosti žerdě, v různých hmatech a s přechody mezi oběma žerděmi.

PŘEHLED AKTUALIT

  • 7.9.2017Všechno plno !!!!
  • 3.9.2017Začínáme cvičit od 4. 9. 2017
  • 9.8.2017II. kategorie - nepřijímá nové členy
  • 7.8.2017Srpnové tréninky pro naše závodnice a závodníky (členy oddílu)
Zobrazit všechny aktuality

Sportovní klub Univerzity Palackého

(oddíl gymnastiky)


U Sportovní haly 2
779 00 Olomouc

tel: +420 605 244 866
e-mail : martinapolakova55@seznam.cz

© 2010 Sportovní klub Univerzity Palackého (oddíl gymnastiky)
Vyrobil: Tvorba www stránek | Artprodesign.com